פיתוח מנהלים

מהו פיתוח מנהלים?

פיתוח מנהלים הוא תהליך של העצמת המנהל – תהליך שעוסק באיתור חזקותיו וחולשותיו של המנהל, הגדרת חזונו האישי והכנת תוכנית עבודה להשגת חזון זה . תהליך פיתוח מנהלים ממוקד מאפשר למנהל להעמיק את הידע המקצועי והידע הניהולי שלהם.

במקביל, תהליך פיתוח מנהלים תורם לשיפור יחסי האנוש של המנהל עם הממונים ועם עובדיו.

תהליכי פיתוח מנהלים כוללים גם ניתוח אירועים ותכנון עתידי וכלים שנרכשו במסגרת תהליך פיתוח מנהלים ילוו את המנהל לאורך שנים.

D.Coaching – פיתוח מנהלים – תמיכה בין מפגשים

תוכנית פיתוח מנהלים הינה תהליך מורכב שלא מתחיל ומסתיים במפגשי האימון בלבד. כך, לצד תהליך העבודה העיקרי, מתקיים גם דיאלוג מתמשך בין המנהל לביני.

דיאלוג זה הוא, בעיניי, חלק בלתי נפרד מכל תהליך פיתוח מנהלים שהוא. מטרת הדיאלוג היא, קודם כל, להעניק סיוע אד הוק למנהל ולתת מענה מהיר לתשובותיו.

במקביל הדיאלוג השוטף עוזר להפוך תהליך פיתוח מנהלים להרבה יותר אפקטיבי, הרבה יותר יסודי ולהרבה יותר מוצלח – זאת לעומת תהליך פיתוח מנהלים שמתנהל 'ממפגש למפגש' בלבד.

פיתוח מנהלים והגברת אפקטיביות בעבודה

אחת המטרות העיקריות של תהליך פיתוח מנהלים היא – להגביר אפקטיביות בארגון. לצורך זה, במסגרת פיתוח מנהליםהמנהל רוכש כלים חדשים ומיומנויות שונות שתורמות לאפקטיביות העובדה שלו ושל עובדיו.

בתוכנית פיתוח מנהלים, המנהל לומד איך לשפר את היכולות הניהוליות שלו ואיך לנצל יכולות אלו בכדי להגביר את התפוקה בארגון/בצוות שעליו הוא אחראי. אולם, בכדי להשיג תוצאה מקסימאלית, כל תהליך פיתוח מנהלים חייב להתנהל מתוך מודעות לצרכים השונים והמשתנים של הארגון הספציפי ושל המנהל הספציפי (שהוא נמצא כאן בנעלי 'המתאמן)'. לשם כך, רצוי כי תהליך פיתוח מנהלים ינוהל במספר רמות שונות ומתוך מודעות לפן העסקי והאישי של כל ארגון וארגון

כדי להשיג מטרה  זו אני מביאה עמי מגוון כלים רחב מעולמות שונים כגון תחום היעוץ הארגוני, עולם הניהולאימון אישיNLP ועוד.

בזכות כלים אלה, בסיום תהליך פיתוח מנהלים, המנהל ממשיך קדימה כשהוא מצוייד בכמות כלים גדולה שעוזרת לו להתמודד עם מצבים אתגריים שונים ומגוונים.

אימון אישי ותהליך פיתוח מנהלים בארגון

מטרת תוכנית פיתוח מנהלים היא לסייע למנהל לשפר את ביצועיו בארגון. בתהליך פיתוח מנהלים המאמן מסייע למנהל לאתר את המשאבים שלו, לגבש חזון ניהולי אישי ולהרכיב את תוכנית העבודה בהתאם לחזון זה.

התוצאה של העבודה המשותפת של המאמן והמנהל היא העצמת המנהל ובניית שיטות ניהול אפקטיביות לשיפור התוצאות העסקיות שלו ושל ארגונו.

פיתוח מנהלים


מהו פיתוח מנהלים – שאלות ותשובות

מהו אימון אישי ממוקד פיתוח מנהלים?

תהליך פיתוח מנהלים הינו אימון עסקי המתמקד בפיתוח מנהיגות ניהולית. בתהליך פיתוח מנהלים מאמן אישי שם דגש מיוחד על ההיבט הצוותי ועל פיתוח יכולות ניהוליות.

במסגרת התהליך יחסי העבודה בין מאמן אישי למנהל מוגדרים כסיוע בין לקוח שיש לו סמכויות ניהול בארגון.

בתהליך פיתוח המנהלים מאמן אישי משתמש בטכניקות ושיטות שונות שמטרתן היא לסייע למנהל להגדיר את היכולות שלו ושל ארגונו, לבדוק את ערכיו האישיים ואת ערכי הארגון, להגדיר חזון לארגון ולבנות תוכנית פעולה להשגת מטרותיו של המנהל (בתוך הארגון ומחוץ לארגון).

ניתן לסכם בלומר כי תהליך פיתוח מנהלים הוא תהליך למידה משותפת בין למאמן וללקוח המבוסס על מטרותיו של המנהל או על חזונו.

מהו מבנה תהליך של פיתוח מנהלים?

תהליך פיתוח מנהלים מתמקד באיתור חזקות המנהל והעצמתו של המנהל. תהליך פיתוח מנהלים מחולק למספר שלבים :

  • פיתוח מנהלים – שלב ראשון: שלב ראשון הוא שלב היכרות בין המנהל למאמן שלו. בתהליך זה נערך תאום צפיות, המנהל מכיר את המאמן ובודק האם הוא מרגיש בטוח ו"כימיה" לעבוד עם המאמן.
  • פיתוח מנהלים – שלב השני: בשלב שני בתהליך פיתוח מנהלים אנו מתמקדים במנהל עצמו ומגדירים את עולמו הפנימי של המנהל – מזהים את הערכים של המנהל, את חסמי ההצלחה שלו, את האמונות הבולמות והמקדמות אותו.
  • פיתוח מנהלים – שלב שלישי: שלב זה הוא שלב של זיהוי חזון המנהל. בשלב זה בתהליך פיתוח מנהלים אנו בודקים את חזונו האישי/הניהולי של המנהל ובוחנים היכן הוא עומד כרגע ביחס לחזון הארגון.
  • פיתוח מנהלים – שלב רביעי: החל מהשלב הרביעי המיקוד בתהליך פיתוח מנהלים הוא בפיתוח תוכנית העבודה של המנהל, איתור הסביבה התומכת של המנהל, הגדרת 'השותפים' שלו בדרך להגשמת החזון שלו והן את גורמים המפריעים להשגת חזון זה.

באלו נושאים מתמקד פתוח מנהלים?

בתהליך פיתוח מנהלים נוצר מרחב אינטימי משמעותי בין המאמן למנהל. לאחר הגדרת האמונות האישיות הפנימיות של המנהל, אנו נתמקד בנושאים של תקשורת בינאישית (של המנהל עם העובדים ועם הממונים) ונראה כיצד נתיבי תקשורת אילו תורמים או מזיקים להגשת החזון האישי/הניהולי. בנוסף, בתהליך פיתוח מנהלים, מתמקד גם בניהול זמן, בקיום שיחות אישיות , במתן משוב וכלים להתמודדות עם קבלת משוב ועוד.

בהתאם לצרכים השונים והאישיים של כל מנהל ומנהל, תהליך פיתוח מנהלים יכול לעסוק גם בגיבוש צוות, ניהול צוותים, ניהול מצבי קונפליקט, ניהול זמן וניהול שינויים בתוך הארגון.

כיצד פיתוח מנהלים יעזור לי בארגון שלי?

פיתוח מנהלים הוא תהליך חיוני והכרחי בכל ארגון וארגון. כך, בשעה שארגונים רבים בוחנים את ההצלחות שלהם על פי התוצאות העסקיות שלהם, אסור לשכוח את הקשר שבין הנתונים הללו לבין ביצועי המנהלים בארגון.

כי בסופו של דבר, תוצאות הארגון מתגשמות בזכות המנהלים והעובדים, על כן חשוב מאד להקפיד על ניהול עובדים האפקטיבי ועל דרג ניהולי מוכשר שידע להניע את העובדים להמשיך להביא תוצאות ורווחים לארגון.

תהליך פיתוח מנהלים תורם לשני אלה תוך שהוא משפר את יחסי עובד/מנהל בארגון ויוצר תהליכי התייעלות שמתחילים ברמת המנהל ויורדים למטה לכל שכבות הארגון.

אולי יעניין אתכם גם:

קורס תקשורת בין אישית דורית קיי
תקשורת בינאישית
אימון עסקי אישי בצל שינויים כלכליים