התקשרו עכשיו
052-675-2058
 
מוטיבציה לעובדים - הטבות לצד שכר

אין היום ספק כי עובדים מרוצים תורמים יותר למקום העבודה. הנאמנות שלהם גבוהה יותר, הם משקיעים יותר, אכפת להם יותר. אבל איך הופכים עובדים לעובדים מרוצים? שכר גבוה הוא תשובה אחת, אבל לא התשובה היחידה. גם האוירה במקום העבודה חשובה וגם התחושה שהעובד מקבל - כי מקום העבודה דואג לו ולצרכיו.

חברות הזנק (סטארט אפ) רבות אשר אינן מסוגלות לשלם משכורות גבוהות ממירות את השכר הגבוה בחלוקת אופציות לעובדים. אופציות לעובדים, במקרה של חברות הזנק, היא שיטה טובה בה העובד מרגיש כי הוא לא רק שותף להצלחת החברה כתורם אלא גם כמרוויח. ככל שערך מניות החברה יטפס, כך הרווח של העובד יגדל. בנוסף, כיוון ומתן האופציות מותנה במספר השנים המינימאלי שעל העובד להתמיד במקום עבודתו על מנת להיות זכאי למימוש האופציות, גם נאמנות העובד לחברה גדלה.
 
הטבות לעובדים מהוות כלי לא רק בידי החברה המעסיקה אלא גם בידי העובדים. עובדים המנהלים משא ומתן על שכרם יכולים להמיר חלק מדרישות השכר בדרישה להטבות. כאשר חלק מהדרישה מומר להטבות, המעסיק נוטה להסכים לעתים קרובות יותר להעלאה, ומבחינתו של העובד הטבה כזו יכולה להקל על חייו ולזכות אותו בשווה כסף שאחרת היה מוציא מכיסו.
 
אילו סוגי הטבות לעובדים קיימות?
 
ישנן סוגי הטבות רבים, החל מארוחות במקום העבודה וכלה במשכורת 13 או בונוסים. ניתן לסווג את ההטבות שניתן לקבל במקום העבודה לסוגים הבאים:
 
הטבות לא כספיות כאשר חלק מהשכר מומר לשירותים ומוצרים שונים כגון רכב חברה, דלקן, טלפון סלולרי, חדר כושר, מחשב נייד וכדומה. הטבה מסוג זה חוסכת לעובד בהוצאותיו, אולם מקטינה את שכר הבסיס על פיו מחושבות הזכויות הסוציאליות שלו להפרשה לקרנות פנסיה. תוספות מסוג זה יכולות לתרום רבות לאוירה הטובה במקום העבודה, תחושת הנוחות והשייכות של העובד.

לדוגמה, חדר כושר במקום העבודה, או משפחתון, מקלים על חיי העובד ויוצרים מקום מפגש בלתי אמצעי בו העובדים יכולים ליצור ולחזק את הקשרים החבריים בינהם. בצידן השלילי, הטבות אלו מוריד את שכר הבסיס לפיו מחשבות החברות את ההפרשות אותן יפרישו לזכויות הסוציאליות השונות: קרנות הפנסיה, קרן ההשתלמות או קופות הגמל. בנוסף, העובד ישלם עבור גילום המס תמורת ההטבות, דבר שיביא להקטנת שכר הנטו שהעובד יקבל.
 
הטבות כספיות ישנן הטבות שכר שאינן ניתנות כחלק משכר הבסיס. דוגמאות להטבות אלו הן משכורת 13, ובונוסים. במגזרים מסוימים, קבלת הטבות אלו הן חלק מקובל ושכיח, לדוגמה במקרה של אנשי מכירות. במקרים אחרים אפשר לנסות ולקבל מהמעסיק בונוס תמורת איכות, מהירות, יוזמה או חדשנות בעבודה. במקרה זה העובד והמעסיק יצאו שניהם נשכרים. כמו בנושא ההטבות הלא כספיות, גם כאן הצד השלילי הוא גילום המס אותו העובד ישלם וההפרשות לקופות החסכון אותן העובד לא יקבל. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי ניתן להפקיד עצמאית בקופות גמל ולזכות בהטבות מס עבור הטבות כספיות ולא כספיות שמעסיק לא הפריש כספים תמורתן.
 
קרן השתלמות אחת ההטבות המשתלמות במיוחד עבור העובד היא הטבת החיסכון בקרן השתלמות. כאשר המעסיק פותח קרן השתלמות לעובד הוא למעשה מפריש לקרן עד 7.5% משכר הבסיס או התקרה הקבועה בחוק. העובד מצידו מפריש אף הוא לקרן ההשתלמות דבר המבטיח כי מקץ 6 שנים ומעלה יהיה בידי העובד חסכון משמעותי. החסכון בקרן השתלמות הוא פטור ממס. בגלל הטבות המס להן זוכה המעסיק על הפרשותיו לקרן השתלמות, בקשה לפתיחת קרן כזו נתפסת על ידי מעסיקים רבים כעדיפה על פני העלאה בשכר.
 
אופציות אופציות הן הטבה מקובלת במצבים בהם החברה נמצאת בתחילת דרכה. מקובל לתת אופציות תוך כדי ציון הגבלות מסוימות, לרוב מדובר בפרק זמן מסוים בו על העובד להשאר עובד החברה, למשל שלוש שנים. אופציות לעובדים הם דרך טובה לערב את העובדים בהצלחת החברה ולהפוך אותם לשותפים ממשיים להצלחה. אופציות הן הטבה עתידית בלבד התלויה בגורמים מסוימים: היא תלויה בכך כי ערך המניה יעלה מתקופת הנפקת האופציות ועד לתאריך מימושן, ובמשך התעסוקה הצפוי של העובד בחברה. אם העובד צופה כי יעזוב את החברה לפני שיהיה זכאי לקבל ולממש את האופציות או שערך מניות החברה צפוי להשאר קבוע או לרדת הטבה זו הופכת להיות חסרת ערך עבור העובד.
 
העלאת שכר הבסיס מאפשרת קבלת משכורת נטו גבוהה יותר והפרשת סכומים משמעותיים יותר לקרנות הפנסיה וקרן ההשתלמות. קבלת הטבות, מאידך, מהווה תוספת לשכר דה פאקטו וגוררת התנגדות פחותה מצד המעסיק. קרן השתלמות היא דרך יעילה וריווחית להשיג תוספת לשכר, אך אינה מורידה את השכר נטו אותו מקבל העובד ליד מידי חודש. במידה והעובד יכול להרשות לעצמו את קיצוץ הנטו לטובת קרן השתלמות, הרי שמדובר בתוספת ריווחית במיוחד.
 
 יש לכם שאלות על אימון אישי ?
כתבו לי ואחזור אליכם תוך 24 שעות
 
 
אימון למנהלים,  אימון אישי לנוער, אימון עסקי במרכז, אימון אישי ועסקי , אימון אישי לחיים, מאמנת אישית בתל אביב,  אימון עיסקי, תקשורת בינאישית,  אימון אישי ועסקי, יועצת ארגונית, אימון לעסקים,  הכנה לראיונות עבודה